Program Szkoły Rodzenia

1. Spotkanie wprowadzające
Wzajemne zapoznanie, omówienie programu, dyskusja. Zwiastuny zbliżającego się porodu, rozpoczynający się poród ( objawy, kiedy jechać do szpitala, co spakować do szpitala), ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Dokumenty do porodu, czyli co ze sobą zabrać?

2. Przygotowanie do porodu- część I
Fizjologia pierwszego okresu porodu, poród aktywny, naturalne metody łagodzenia bólu, pozycje wertykalne, ćwiczenia oddechowe, rola ojca w porodzie fizjologicznym.

3. Przygotowanie do porodu- część II
Fizjologia drugiego okresu porodu, techniki oddechu i parcia, pozycje do porodu, przygotowanie krocza do ochrony. Cięcie cesarskie i porody zabiegowe-omówienie. Połóg wczesny i późny.

4. Ćwiczenia w ciąży
Ćwiczenia izometryczne ciężarnych, techniki relaksacyjne w ciąży, ćwiczenia po porodzie.

5. Pielęgnacja noworodka - część I
Pobyt noworodka w szpitalu (skala Apgar, fizjologiczne stany przejściowe), pielęgnacja noworodka w domu (jak przygotować się na przyjęcie dziecka, kosmetyki, ubrania), ewentualne problemy w pielęgnacji i sposoby ich rozwiązywania, szczepienia ochronne. Nauka prawidłowego noszenia, pielęgnowania noworodka.

6. Pielęgnacja noworodka - część II
Zajęcia praktyczne: ubieranie, przewijanie, instruktaż kąpieli dziecka. Zajęcia prowadzone za pomocą specjalnej lalki instruktażowej REBORN ( waga i długość lalki identyczna jak prawdziwego noworodka)

7. Karmienie piersią
Omówienie standardów w laktacji, prawidłowa technika przystawiania do piersi, pozycje do karmienia, problemy w laktacji i sposoby ich rozwiązywania, dieta matki karmiącej. Edukacja w zakresie karmienia naturalnego i sztucznego, promocja karmienia piersią.


powrót