Położna AgnieszkaTATA, MĄŻ W NOWEJ ROLI!!!

Kobieta, u której pojawi się depresja, nie potrafi sama ocenić swojej sytuacji, a tym samym sobie pomóc. Będziesz wtedy jej bardzo potrzebny!

  • Pomóż w opiece nad dzieckiem. Gdy wrócisz do domu z pracy, zajmij się malcem. Namów żonę na odpoczynek lub wyjście do koleżanki, fryzjera, kosmetyczki, na zakupy.
  • Wysłuchaj jej, gdy ją coś martwi. Niech opowie o swoich lękach, troskach i obawach. Będzie jej lżej.
  • Nie krzycz na żonę, gdy płacze. Przytul ją. Powiedz, że ją kochasz i że razem sobie poradzicie. Od czasu do czasu przynieś jej kwiaty, drobny prezent, przygotuj obiad lub kolację, wyjdź z dzieckiem na spacer.
  • Jeśli widzisz, że stan psychiczny nie poprawia się, mimo, że od porodu minęły już 2-3 miesiące, znajdź pomoc, zgłoś to lekarzowi lub kompetentnej osobie.

Kilka rad dla przyszłego taty!!!

1. Uczestniczenie w porodzie to niesamowite przeżycie i ogromna satysfakcja. Jeśli jednak czujesz, że to nie dla ciebie, do niczego się nie zmuszaj. Wytłumacz żonie, partnerce, że nie chcesz, że nie czujesz potrzeby. Nigdy nie krzycz i nie wyśmiewaj się .
2. Nie zakładaj, że w niczym nie pomożesz, bo sama Twoja obecność sprawi, że kobieta rodząca będzie czuła się bezpieczniej i pewniej. Zawsze możesz, masować jej plecy, zwilżać usta, przypominać o prawidłowym oddychaniu.
3. Nie zamartwiaj się, że uczestnictwo w porodzie coś się między wami popsuje.
4. Skup się na żonie. Reaguj na wysyłane przez nią sygnały. Przypominaj jej o prawidłowym oddechu.
5. Przygotuj się na coś niesamowitego. Gdy po raz pierwszy będziesz trzymał swoje dziecko na rękach, poczujesz, że to coś, czego nie zapomni się do końca życia, a jeśli położna pozwoli przeciąć pępowinę to szczęście w pełni.